Kedves Zulutrader,
Üdvözöllek egy újabb sikeres hét elején.
A jelszolgáltatók nem csináltak semmi különöset a héten, csinálták a dolgukat, ami egész tisztességes EUR, és USD mennyiséget hozott. Pontos eredményekre a következő héten fogok kitérni, akkor fogsz kapni egy havi összefoglalót. Mai levelem témája az lesz, hogy én mi alapján választok jelszolgáltatókat.
Hol is keressem? Egész sok helyen találtam már jó ötleteket, de a legjobb lelőhely a Zulu teljesítmény lista. Nem mindig értek egyet a rangsorral, de alapvetően használható.
A teljesímény listán sok adat van, amikben el lehet veszni. Fontos tudni, hogy mit nézzünk. Én a következőket figyelem az első szűréskor:
Hetek: 26 hét alatti kereskedőt nem teszek fel a számlámra. Nekem fontos, hogy legyen már olyan számlamúltja, amiből lehet következtetéseket levonni. Amennyiben találok olyan jelszolgáltatót, aki 26 hétnél ”fiatalabb”, és szimpatikus, egy külön listára teszem, és figyelni fogom. Esetleg demó számlán elindítom a kerekedését.
Grafikon: Legyen zöld. Erről sokat nem kell beszélni. Aki nem csinált profitot, nincs helye a számlámon.
MaxDD %: Ne legyen magas. Nincs konkrét szám, amit elvárok. Egyszerűen ha magasnak találom, nem teszem fel a számlámra. Egy szempontból becsapós lehet. Előfordult már, hogy olyan jelszolgáltatót találtam, akinek a kereskedései nagy drawdown-al zajlottak a története elején, majd később ez megváltozott. Ilyen esetben a változás utáni időszakot figyelem.Pontosan ezért, csak a MaxDD% adat alapján nem zárok ki szolgáltatót.
MaxDD Pip-ek: Itt csak azt nézem, hogy ne legyen extrém magas. Mivel be tudok állítani micro lotot is, van mozgásterem, így tudok használni mérsékelten magas drawdown-al dolgozó jelszolgáltatót is
Ezen alapszempontok alapján döntöm el, hogy mely jelszolgáltatókat fogom részletesebben megvizsgálni.
Jelszolgáltató kiválasztása
Megmutatom Neked egy példával, hogy én mit értek részletesebb vizsgálat alatt:
Kattints a linkre, és látni fogod az egyik kedvencemet.
Az első lépés, hogy kiszámolom, hogy az eddigi kereskedései alapján mi volt a legrosszabb időszaka. Ez azért fontos, hogy később majd tudjam, hogy mekkora összegű számlára tehetem fel. Ehhez két adatra van szükségem: Max DD Pip-ek, és a legnagyobb „tőkevisszaesés” a kereskedéstörténetében. Az elsőt a teljesítmény listán megtalálom, az utóbbit pedig a szolgáltató grafikonjáról tudom leolvasni.
A mi példánknál a maxDD 107 pip, a tőkevisszaesés pedig 300pip. Azt feltételezve, hogy a legnagyobb tőkevisszaesés után nyitotta a legnagyobb drawdown-t eredményező kereskedéseit, 407USD elég volt a szolgáltató zavartalan működéséhez, ahhoz, hogy az én számlámon is elérje ugyanazt a profitot, mint a sajátján.
Ezután kiszámolom az elmúlt fél év átlagos havi hozamát pip-ben. Ez a mostani példában 274pip. Ha elosztom a 274-et a 407-el, akkor egy nagyon szép számot kapok: 67,3. Nem szeretnélek félrevezetni, nem lesz pont ennyi a számládon a százalékos profit, de egy ehhez hasonló eredmény kijöhet. Tudom, hogy ez extrém magas profitnak számít. Én arra kérlek, hogy ne ijedj meg ettől. Mivel egy portfólióben 4-8 jelszolgáltatót használok, és nem mindegyiknek van ilyen magas profitja, nem lesz az össz tőkémre nézve ilyen havi eredmény.
Ez a százalékos adat arra jó, hogy lássam, hogy van benne potenciál, és el tudjam dönteni, hogy fel akarom-e tenni a számlámra.
Nyereséges kereskedések 36%. Szeretem. Ha ehhez az adathoz még hozzáveszem, hogy a legjobb kereskedése 149pip, a legrosszabb pedig -61pip, akkor nagyon jól látható a stratégiája. A profitot engedi viszonylag sokáig, a veszteséget pedig korán elvágja. Engem ez megnyugtat.
Ezeknek az adatonak a tükrében őt szívesen teszem a számlámra.
Mielőtt élesben elindítom, pár adatot még leellenőrzök, hogy ne később érjen meglepetés:
Nyitott kereskedések száma 6: nagyon jó adat. Egyszerre nem nyit sokat, így biztosan nem fog nagy kárt okozni a számlámon.
Átlagos pip/kereskedés: 9 pip. Ez nekem elfogadható. Ahhoz, hogy pontos döntést tudjak hozni, meg kell néznem a brókercég csúszását. Én AAA-t, FxOpen-t, és Alpari (UK)-t használok. Mindegyiknek 0 a csúszása, így nyugodtan teszem fel a számlámra.
Ezzel megvan egy jelszolgáltató. Hasonló folyamatot csinálok végig a többi szolgáltatóval is, és amikor megvan 4-8, akkor összerakom a portfóliómat.
A portfólió összeállítása viszont már a következő témánk lesz.
Azt javaslom, hogy próbáld ki ezeket az elveket a gyakorlatban demó, vagy élő számlán.
Oszd meg velünk a tapasztalatidat a fórumon (hozzáférést emailben igényelhetsz)! Amennyiben itt megírod, hogy mit hogyan számoltál ki, vagy a felmerülő kérdéseidet, akkor fogok segíteni!
Kellemes időtöltést, sok pipet a hétre!
Boros Lajos